Kapi'olani Community College Speech Qualifying Tournament
February 5, 2011
Overall Sweepstakes: Kamehameha Schools
Coaches
Mr. Gabriel Alisna, Co-Team Director
Ms. LeaDan Mariani, Co-Team Director
Tab Sheets (PDF)
Q = State Qualified
Storytelling (ST)
1st Place |
Jacob Titus |
Leilehua High School |
Q |
2nd Place |
Tatsue Sera |
Kamehameha Schools |
Q |
3rd Place |
Bryce Sadarananda |
Maryknoll High School |
Q |
4th Place |
Timothy Bright |
Kamehameha Schools |
Q |
5th Place |
Jenny Zheng |
McKinley High School |
Q |
6th Place |
Jonah Cabiles |
Kahuku High School |
|
7th Place |
Jahsana Banks |
Kahuku High School |
|
Program Reading (PR)
1st Place |
Jessica Oride |
University Lab School |
Q |
2nd Place |
Kapuaonalani Aiu-Yasuhara |
Kamehameha School |
Q |
3rd Place |
Bronson Barrett |
Kamehameha School |
Q |
4th Place |
Cara Owada |
University Lab School |
Q |
5th Place |
Lauren Goto |
'Iolani School |
Q |
6th Place |
Kayla Rask |
Punahou School |
Q |
Humorous Interpretation (HI)
1st Place |
Braden Clark |
Kamehameha Schools |
Q |
2nd Place |
Amber Gray |
Kahuku High School |
Q |
3rd Place |
Chris Cornellison |
Kahuku High School |
Q |
4th Place |
Christian Wilding |
Hanalani School |
|
5th Place |
Huan Yan Li |
McKinley High School |
|
Dramatic Interpretation (DI)
1st Place |
John Sproles |
Kamehameha Schools |
Q |
2nd Place |
Irene Limos |
McKinley High School |
Q |
3rd Place |
Brannigan Mukaisu |
McKinley High School |
Q |
4th Place |
Sameen Fatemi |
University Lab School |
Q |
5th Place |
Alexis Mukaida |
University Lab School |
|
Duo Interpretation (DUO)
1st Place |
LeShae Henderson & Mark Noa Gardner |
Kamehameha Schools |
Q |
2nd Place |
Kent Yang & Si Huan Li |
McKinley High School |
Q |
3rd Place |
Keana Kaupiko & Mason Kama Chock |
Kamehameha Schools |
Q |
4th Place |
Sophia Oak & Jensen Lau |
Maryknoll High School |
Q |
5th Place |
Melanie Petry & Chris Rogers |
Leilehua High School |
|
6th Place |
Nathan Goo & Brandi Chun |
Maryknoll High School |
|
Original Oratory (OO)
1st Place |
Clarissa Kenui |
Kamehameha Schools |
Q |
2nd Place |
Nicole Nakakura |
Kamehameha Schools |
Q |
3rd Place |
Richel Cole |
Sacred Hearts Academy |
Q |
4th Place |
Caspia Schwartz |
Kahuku High School |
|
Impromptu Speaking (IS)
1st Place |
Matthew Yasuoka |
Kamehameha Schools |
Q |
2nd Place |
Taylor Kane |
Kamehameha Schools |
Q |
3rd Place |
Ayami Hatanaka |
'Iolani School |
Q |
4th Place |
Celine Casamina |
University Lab School |
Q |
5th Place |
Courtney Beers |
Hanalani School |
Q |
6th Place |
Zavi Padilla |
Leilehua High School |
|
United States Extemporaneous Speaking (USX)
1st Place |
Kaitrin Tobin |
'Iolani School |
Q |
2nd Place |
Ben Shiroma |
Punahou School |
Q |
3rd Place |
Kenneth Lee |
'Iolani School |
PQ |
4th Place |
Shay Kauwe |
Kamehameha Schools |
|
International Extemporaneous Speaking (IX)
1st Place |
Racel Uemoto |
'Iolani School |
Q |
2nd Place |
Shelby Nacino |
St. Andrew's Priory |
Q |
3rd Place |
Darwin Kwok |
'Iolani School |
Q |
4th Place |
Cody Bridges |
Kamehameha Schools |
|