State Forensic Championships 2009 Speech Tournament
April 16-18th 2009
Tab Sheets (PDF)
N = Qualified for the National Tournament
Storytelling (ST)
1st Place |
Braden Clark |
Kamehameha Schools |
|
2nd Place |
Torey Sanchez |
Kamehameha Schools |
|
3rd Place |
Hoku Tobin |
McKinley High School |
|
4th Place |
Karen Zheng |
McKinley High School |
|
5th Place |
Shay Kauwe |
Kamehameha Schools |
|
6th Place |
Kaipo Leopoldino |
Kamehameha Schools |
|
Program Reading (PR)
1st Place |
Neilina Vierra |
Kamehameha Schools |
|
2nd Place |
Seth Antonio |
McKinley High School |
|
3rd Place |
Cameron Mahi |
Kamehameha Schools |
|
4th Place |
Linda Li |
Univerity Lab School |
|
5th Place |
Jacqueline Mosteller |
Iolani School |
|
6th Place |
Zhaotong Xu |
Iolani School |
|
Karen Miyakado Humorous Interpretation (HI)
1st Place |
Tamatea Graham |
Kamehameha Schools |
N |
2nd Place |
Braden Clark |
Kamehameha Schools |
N |
3rd Place |
Stacie Tamaru |
McKinley High School |
|
4th Place |
Charlton Tang |
Kamehameha Schools |
|
5th Place |
Shay Kauwe |
McKinley High School |
|
6th Place |
Gary Kalei Akiona |
Kamehameha Schools |
|
Dramatic Interpretation (DI)
1st Place |
Zachary Sainz |
Kamehameha Schools |
N |
2nd Place |
Niutao Seau Jr. |
Kamehameha Schools |
N |
3rd Place |
Noelle Espero |
Kamehameha Schools |
|
4th Place |
Arushi Dutt |
Iolani School |
|
5th Place |
Jason Hwang |
McKinley High School |
|
6th Place |
Grant Kaiama |
Kamehameha Schools |
|
Duo Interpretation (DUO)
1st Place |
Kaipo Leopoldino & Lindsey Ke'ala Ostrowski |
Kamehameha Schools |
N |
2nd Place |
Jason Hwang & Kaipoleimanu Apo |
McKinley High School |
N |
3rd Place |
Alex Coker & Caressa Pitt |
Kahuku High School |
|
4th Place |
Jordan Cesneros & Kayleen Kobashigawa |
McKinley High School |
|
5th Place |
Daniel Dangaran & Ke'ala Morrell |
Punahou School |
|
6th Place |
Stacie Tamaru & Francis Napala |
McKinley High School |
|
Fely Serra Original Oratory (OO)
1st Place |
Shawn Bode |
Kamehameha Schools |
N |
2nd Place |
Sierra Fox |
Kamehameha Schools |
N |
3rd Place |
Connor Wakayama |
Univerity Lab School |
|
4th Place |
Ashlee-Aulani Akeo |
Kamehameha Schools |
|
5th Place |
Ashlyn Koga |
Iolani School |
|
6th Place |
Janine Yim |
Iolani School |
|
Impromptu Speaking (IS)
1st Place |
Matthew Yasuoka |
Kamehameha Schools |
|
2nd Place |
Emily Liu |
Kamehameha Schools |
|
3rd Place |
Tyler Bayley |
Punahou School |
|
4th Place |
Chad Kamisugi |
Punahou School |
|
5th Place |
Kaitrin Tobin |
Iolani School |
|
6th Place |
Daniel Dangaran |
Punahou School |
|
United States Extemporaneous Speaking (USX)
1st Place |
Matthew Yasuoka |
Kamehameha Schools |
N |
2nd Place |
Alex Chowen |
Kahuku High School |
|
3rd Place |
Marissa Mann |
Univerity Lab School |
|
4th Place |
Anthony Santarini |
Kamehameha Schools |
|
International Extemporaneous Speaking (IX)
1st Place |
Emily Liu |
Kamehameha Schools |
|
2nd Place |
Katarina Hughes |
Iolani School |
N |
3rd Place |
Michael Bouchard |
Damien Memorial |
|
4th Place |
Andrea Kim |
Punahou School |
|