Parker School Neighbor Island Tournament
Jan. 16th 2009
Overall Sweepstakes: Kamehameha Schools
Coaches
Mr. Gabriel Alisna, Co-Team Director
Ms. LeaDan Yee Mariani, Co-Team Director
Tab Sheets (PDF)
Q = State Qualified
Storytelling (ST)
1st Place |
Clarice Chun |
McKinley High School |
Q |
2nd Place |
Kaipo Leopoldino |
Kamehameha School |
Q |
3rd Place |
Lindsey Ke'ala Ostrowski |
Kamehameha School |
|
4th Place |
Karen Zheng |
McKinley High School |
|
Program Reading (PR)
1st Place |
Linda Li |
University Lab School |
Q |
2nd Place |
Jessica Oride |
University Lab School |
Q |
3rd Place |
Gabriella Gualano |
University Lab School |
|
4th Place |
Cherie Guillermo |
McKinley High School |
|
Humorous Interpretation (HI)
1st Place |
Andi Ngo |
McKinley High School |
Q |
2nd Place |
Braden Clark |
Kamehameha School |
Q |
3rd Place |
Torey Sanchez |
Kamehameha School |
Q |
4th Place |
Marc James Uy |
University Lab School |
|
Dramatic Interpretation (DI)
1st Place |
Noelle Espero |
Kamehameha School |
Q |
2nd Place |
Kaipoleimanu Apo |
McKinley High School |
Q |
3rd Place |
Sameen Fatemi |
University Lab School |
Q |
4th Place |
Niutao Seau Jr. |
Kamehameha School |
|
Duo Interpretation (DUO)
1st Place |
Irene Yang & Lorin Gill |
Roosevelt High School |
Q |
2nd Place |
Jordan Cesneros & Kayleen Kobashigawa |
McKinley High School |
Q |
3rd Place |
Nikolos Del Rio & Lissa Hardbarger |
McKinley High School |
Q |
4th Place |
Karen Herndon & Priya Singh |
Sacred Hearts Academy |
|
Original Oratory (OO)
1st Place |
Kenory Khuy |
University Lab School |
Q |
2nd Place |
Miranda Glenn |
University Lab School |
Q |
3rd Place |
Maxine Ramos |
Sacred Hearts Academy |
|
Impromptu Speaking (IS)
1st Place |
Jessyca Bollinger |
Kamehameha School |
Q |
2nd Place |
Josh Adams |
Kohala High School |
Q |
3rd Place |
Kiana Wilson |
Kahuku High School |
|
International Extemporaneous Speaking (IX)
1st Place |
Matthew Yasuka |
Kamehameha School |
Q |
Public Forum Debate (PF)
1st Place |
Yongki Chung & Jeffrey Nishida |
Punahou School |
Q |
2nd Place |
Emily Liu & Brady Magaoay |
Kamehameha School |
Q |
3rd Place |
Cara Nair & Sierra Manker |
Parker School |
Q |
4th Place |
Brooke Nakatsukasa & Stephanie Wang |
Punahou School |
Q |
Novice Lincoln-Douglas Debate (L-D)
1st Place |
Zen Kuriyama |
Parker School |
Q |
2nd Place |
Lindsey Appleton |
Parker School |
Q |
Championship Lincoln-Douglas Debate (L-D)
1st Place |
Amelia Harvey |
Kamehameha School |
Q |
2nd Place |
Holly Berlin |
Kahuku High School |
Q |
Junior Varsity Policy Debate
1st Place |
Justin Lowe & Justin Kawai Chock |
Kamehameha School |
Q |
2nd Place |
Briana Boche & Victoria Andrade-McKeehan |
Parker School |
Q |
Varsity Policy Debate
1st Place |
Alex Chowen & Sarah Ungureit |
Kahuku High School |
Q |
2nd Place |
Cassandra Chang & Taisha Doo |
Kamehameha School |
Q |